SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 14099293
*
nr 1409 9293
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 augusti 2021
kl 19:55:33
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38
*
Tekanna
nr 1409 9293
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 augusti 2021 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38



